Southern Oregon Speedway

Robustelli Wins Bigfoot Finale; Sanders, Papenhaus...
Southern Oregon Speedway Completes Opening Night O...
Morris, Mills, And Peery Earn Sunday Victories At...
Robustelli Wins Bigfoot Finale; Sanders, Papenhaus...

Robustelli Wins Bigfoot Finale; Sanders, Papenhaus...

7/3/2024 -
Robustelli Wins Bigfoot Finale; Sanders, Papenhausen, And Medeiros Also Get Wins White City, Oregon—The Bigfoot weekend presented by Toyota would conc
Southern Oregon Speedway Completes Opening Night O...

Southern Oregon Speedway Completes Opening Night O...

6/29/2024 -
Southern Oregon Speedway Completes Opening Night Of Bigfoot Weekend By Ben Deatherage White City, Oregon—Southern Oregon Speedway had a full card of r
Morris, Mills, And Peery Earn Sunday Victories At...

Morris, Mills, And Peery Earn Sunday Victories At...

6/17/2024 -
Morris, Mills, And Peery Earn Sunday Victories At Southern Oregon By Ben Deatherage (Photo Courtesy of Shadows Of Light Photography) White City, Orego

Latest News

Robustelli Wins Bigfoot Finale; Sanders, Papenhausen, And Medeiro

Robustelli Wins Bigfoot Finale; Sanders, Papenhausen, And Medeiro...

7/3/2024
Robustelli Wins Bigfoot Finale; Sanders, Papenhausen, And Medeiros Also Get Wins White City, Oregon—The Bigfoot weekend presented by Toyota would conclude on Saturday, June 29th, at Southern Oregon Speedway. The Stone Heating and Air Dwarf Cars were on hand to battle it...more
Southern Oregon Speedway Completes Opening Night Of Bigfoot Weeke

Southern Oregon Speedway Completes Opening Night Of Bigfoot Weeke...

6/29/2024
Southern Oregon Speedway Completes Opening Night Of Bigfoot Weekend By Ben Deatherage White City, Oregon—Southern Oregon Speedway had a full card of racing on Friday, June 28th, for the first night of the Bigfoot weekend presented by Toyota. Four divisions were on tap:...more
Morris, Mills, And Peery Earn Sunday Victories At Southern Oregon

Morris, Mills, And Peery Earn Sunday Victories At Southern Oregon

6/17/2024
Morris, Mills, And Peery Earn Sunday Victories At Southern Oregon By Ben Deatherage (Photo Courtesy of Shadows Of Light Photography) White City, Oregon-The second night of the 2024 IMCA Wild West Speedweek brought the tour to Southern Oregon Speedway for a Father's Day...more
Harless Scores Northwest Focus Midget Race At Southern Oregon

Harless Scores Northwest Focus Midget Race At Southern Oregon

6/13/2024
Harless Scores Northwest Focus Midget Race At Southern Oregon By Ben Deatherage White City, Oregon- The Northwest Focus Midget Series was on hand Wednesday, June 12th, to complement the NARC 410 Sprint Car Series at Southern Oregon Speedway.  The group will be the...more
Toyota
5/27/2023 - Southern Oregon Speedway

5/27/2023 - Southern Oregon Speedway

White City, OR

THE MEMORIAL CUP

FORMAT FOR A MODS & SPORT MODS
PILL DRAW SETS TIME IN'S
TIME IN'S WILL BE AWARDED POINTS
HEAT RACES BASED ON PILL DRAW ;
20-30 CARS 3HEATS (TOP 4 TRANSFER) 2 B MAINS (TOP 4 TRANSFER)
30-40 CARS 4 HEATS (TOP 3 TRANSFER) 2 B MAINS (TOP 4 TRANSFER)
40 -50 CARS 6 HEATS (TOP 2 TRANSFER) 3 B MAINS (TOP 3 TRANSFER)
HEAT RACES WILL HAVE FINISH POINTS WITH 1.5 PASSING POINTS

TOP 8 IN OVER ALL POINTS WILL REDRAW FOR A MAIN

1 PROVISIONAL FOR A MAIN , TOP DRIVER IN TRACK POINTS THAT DID NOT QUALIFY FOR A MAIN

A MAIN TOP 8-10 FINISHERS LOCK IN TO SUNAYS FEATURE (BASED ON CAR COUNT)
ALL OTHER DRIVERS FROM A MAIN AND B MAINS WILL BE AWARDED POINTS BASED ON FINISH

A MAIN PURSE ;
SPORT COMPACTS $200.00 TO WIN
PRO STOCKS $1,000.00
SPORT MODS $500.00
A MODS $1,000.00

Classes

  • SportComp8 entries
  • IMCA SportMods33 entries
  • Outlaw ProStocks24 entries
  • IMCA Modifieds16 entries

Track Contact

Full Event Information on MyRacePass

SportComp

20 Laps

A Feature 1

Finish Start # Competitor Hometown +/-
1 4 32M David Medeiros David Medeiros White City, OR White City, OR 3
2 7 15A Ally Luna-Richey Ally Luna-Richey Medford, OR Medford, OR 5
3 8 46M Elijah Miller Elijah Miller Oakland, OR Oakland, OR 5
4 1 55 Bruce Miller Bruce Miller Eugene, OR Eugene, OR -3
5 6 11P Marilyn Yawnick Marilyn Yawnick Yreka, CA Yreka, CA 1
6 2 59 Andrew Medeiros Andrew Medeiros White City, OR White City, OR -4
7 5 12D Dionna Claus Dionna Claus Medford, OR Medford, OR -2
8 3 41 Briannah Fisher Briannah Fisher Central Point, OR Central Point, OR -5
8 Laps

Heat 1

Finish Start # Competitor Hometown +/-
1 1 55 Bruce Miller Bruce Miller Eugene, OR Eugene, OR -
2 3 12D Dionna Claus Dionna Claus Medford, OR Medford, OR 1
3 4 11P Marilyn Yawnick Marilyn Yawnick Yreka, CA Yreka, CA 1
4 2 41 Briannah Fisher Briannah Fisher Central Point, OR Central Point, OR -2
All transfer
8 Laps

Heat 2

Finish Start # Competitor Hometown +/-
1 2 32M David Medeiros David Medeiros White City, OR White City, OR 1
2 4 15A Ally Luna-Richey Ally Luna-Richey Medford, OR Medford, OR 2
3 1 59 Andrew Medeiros Andrew Medeiros White City, OR White City, OR -2
DNS 3 46M Elijah Miller Elijah Miller Oakland, OR Oakland, OR -
All transfer

Hot Laps 1

Finish Start # Competitor Hometown Time
1 3 46M Elijah Miller Elijah Miller Oakland, OR Oakland, OR 11.051
2 7 11P Marilyn Yawnick Marilyn Yawnick Yreka, CA Yreka, CA 20.111
3 1 55 Bruce Miller Bruce Miller Eugene, OR Eugene, OR 20.335
4 6 15A Ally Luna-Richey Ally Luna-Richey Medford, OR Medford, OR 20.447
5 8 59 Andrew Medeiros Andrew Medeiros White City, OR White City, OR 20.519
6 5 12D Dionna Claus Dionna Claus Medford, OR Medford, OR 21.077
7 2 32M David Medeiros David Medeiros White City, OR White City, OR 22.094
8 4 41 Briannah Fisher Briannah Fisher Central Point, OR Central Point, OR 23.495

IMCA SportMods

25 Laps

A Feature 1

Finish Start # Competitor Hometown +/-
1 4 7M Ethan Killingsworth Ethan Killingsworth Yreka, CA Yreka, CA 3
2 1 84 Jorddon Braaten Jorddon Braaten Medford, OR Medford, OR -1
3 6 16P Travis Peery Travis Peery Yreka, CA Yreka, CA 3
4 5 44 Tyler Rodgers Tyler Rodgers Chico, CA Chico, CA 1
5 8 2M Matt Sanders Matt Sanders Brookings, OR Brookings, OR 3
6 2 12I Isaac Sanders Isaac Sanders Brookings, OR Brookings, OR -4
7 12 95 Rich McCoy Rich McCoy Medford, OR Medford, OR 5
8 13 30M Mike Medel Mike Medel Medford, OR Medford, OR 5
9 9 17M Merissa Henson Merissa Henson Medford, OR Medford, OR -
10 14 7S Steven Sanders Steven Sanders Brookings, OR Brookings, OR 4
11 18 12W Branden Wilson Branden Wilson Central Point, OR Central Point, OR 7
12 16 19 Trevor Tiffee Trevor Tiffee Yreka, CA Yreka, CA 4
13 17 7SEVEN Jantzen Knips Jantzen Knips Medford, OR Medford, OR 4
14 7 19X Jason Ferguson Jason Ferguson Sweet Home, OR Sweet Home, OR -7
15 19 51 Connor Franklin Connor Franklin Montague, CA Montague, CA 4
16 15 21P Landyn Philpott Landyn Philpott Lapine, OR Lapine, OR -1
17 21 68T Daniel Taylor Daniel Taylor Butte falls, OR Butte falls, OR 4
18 20 SL08 Ryder Boswell Ryder Boswell Yreka, CA Yreka, CA 2
19 11 555 Joby Shields Joby Shields Gold Hill, OR Gold Hill, OR -8
20 10 P11 Austin Petray Austin Petray Central Point, OR Central Point, OR -10
21 3 168 Bo Crebs Bo Crebs Yreka, CA Yreka, CA -18
12 Laps

B Feature 1

Finish Start # Competitor Hometown +/-
1 1 17M Merissa Henson Merissa Henson Medford, OR Medford, OR -
2 13 555 Joby Shields Joby Shields Gold Hill, OR Gold Hill, OR 11
3 3 30M Mike Medel Mike Medel Medford, OR Medford, OR -
4 2 21P Landyn Philpott Landyn Philpott Lapine, OR Lapine, OR -2
5 11 7SEVEN Jantzen Knips Jantzen Knips Medford, OR Medford, OR 6
6 10 51 Connor Franklin Connor Franklin Montague, CA Montague, CA 4
Top 6 transfer
7 12 89M kristopher mix kristopher mix Medford, OR Medford, OR 5
8 4 007 Gabriel Chavez Gabriel Chavez WILLIAMS, OR WILLIAMS, OR -4
9 9 67G Tyler David Williams Tyler David Williams Tulelake, CA Tulelake, CA -
10 8 22 Justin Dorr Justin Dorr Klamath Falls, OR Klamath Falls, OR -2
11 5 68T Daniel Taylor Daniel Taylor Butte falls, OR Butte falls, OR -6
12 6 7JR Mike Ficklin Jr Mike Ficklin Jr Oroville, CA Oroville, CA -6
13 7 45 Colton Chew Colton Chew Janesville, CA Janesville, CA -6
12 Laps

B Feature 2

Finish Start # Competitor Hometown +/-
1 2 P11 Austin Petray Austin Petray Central Point, OR Central Point, OR 1
2 3 95 Rich McCoy Rich McCoy Medford, OR Medford, OR 1
3 4 7S Steven Sanders Steven Sanders Brookings, OR Brookings, OR 1
4 1 19 Trevor Tiffee Trevor Tiffee Yreka, CA Yreka, CA -3
5 9 12W Branden Wilson Branden Wilson Central Point, OR Central Point, OR 4
6 5 SL08 Ryder Boswell Ryder Boswell Yreka, CA Yreka, CA -1
Top 6 transfer
7 8 26 Zach Nelson Zach Nelson Medford, OR Medford, OR 1
8 7 28L Steven Lysinger Steven Lysinger Gold Hill, OR Gold Hill, OR -1
9 12 18G Chance Gorden Chance Gorden Eagle Point, OR Eagle Point, OR 3
10 6 55W Chad Wormington Chad Wormington Montague, CA Montague, CA -4
11 10 21JR Vinny Debenedetti Vinny Debenedetti Rogue River, OR Rogue River, OR -1
12 11 7SR Mike Ficklin Mike Ficklin Oroville, CA Oroville, CA -1
8 Laps

Heat 1

Finish Start # Competitor Hometown +/-
1 4 16P Travis Peery Travis Peery Yreka, CA Yreka, CA 3
2 7 84 Jorddon Braaten Jorddon Braaten Medford, OR Medford, OR 5
3 2 17M Merissa Henson Merissa Henson Medford, OR Medford, OR -1
Top 3 transfer
4 9 7JR Mike Ficklin Jr Mike Ficklin Jr Oroville, CA Oroville, CA 5
5 3 55W Chad Wormington Chad Wormington Montague, CA Montague, CA -2
6 1 28L Steven Lysinger Steven Lysinger Gold Hill, OR Gold Hill, OR -5
7 8 26 Zach Nelson Zach Nelson Medford, OR Medford, OR 1
8 6 7SEVEN Jantzen Knips Jantzen Knips Medford, OR Medford, OR -2
9 5 555 Joby Shields Joby Shields Gold Hill, OR Gold Hill, OR -4
8 Laps

Heat 2

Finish Start # Competitor Hometown +/-
1 2 168 Bo Crebs Bo Crebs Yreka, CA Yreka, CA 1
2 6 19X Jason Ferguson Jason Ferguson Sweet Home, OR Sweet Home, OR 4
3 1 007 Gabriel Chavez Gabriel Chavez WILLIAMS, OR WILLIAMS, OR -2
Top 3 transfer
4 7 30M Mike Medel Mike Medel Medford, OR Medford, OR 3
5 5 45 Colton Chew Colton Chew Janesville, CA Janesville, CA -
6 4 22 Justin Dorr Justin Dorr Klamath Falls, OR Klamath Falls, OR -2
7 8 67G Tyler David Williams Tyler David Williams Tulelake, CA Tulelake, CA 1
8 3 21JR Vinny Debenedetti Vinny Debenedetti Rogue River, OR Rogue River, OR -5
8 Laps

Heat 3

Finish Start # Competitor Hometown +/-
1 2 7M Ethan Killingsworth Ethan Killingsworth Yreka, CA Yreka, CA 1
2 1 12I Isaac Sanders Isaac Sanders Brookings, OR Brookings, OR -1
3 3 95 Rich McCoy Rich McCoy Medford, OR Medford, OR -
Top 3 transfer
4 4 21P Landyn Philpott Landyn Philpott Lapine, OR Lapine, OR -
5 8 P11 Austin Petray Austin Petray Central Point, OR Central Point, OR 3
6 5 7S Steven Sanders Steven Sanders Brookings, OR Brookings, OR -1
7 6 51 Connor Franklin Connor Franklin Montague, CA Montague, CA -1
8 7 89M kristopher mix kristopher mix Medford, OR Medford, OR -1
8 Laps

Heat 4

Finish Start # Competitor Hometown +/-
1 3 44 Tyler Rodgers Tyler Rodgers Chico, CA Chico, CA 2
2 7 2M Matt Sanders Matt Sanders Brookings, OR Brookings, OR 5
3 4 19 Trevor Tiffee Trevor Tiffee Yreka, CA Yreka, CA 1
Top 3 transfer
4 2 68T Daniel Taylor Daniel Taylor Butte falls, OR Butte falls, OR -2
5 6 SL08 Ryder Boswell Ryder Boswell Yreka, CA Yreka, CA 1
6 8 7SR Mike Ficklin Mike Ficklin Oroville, CA Oroville, CA 2
7 1 12W Branden Wilson Branden Wilson Central Point, OR Central Point, OR -6
8 5 18G Chance Gorden Chance Gorden Eagle Point, OR Eagle Point, OR -3

Qualifying 1

Finish Start # Competitor Hometown Time
1 25 84 Jorddon Braaten Jorddon Braaten Medford, OR Medford, OR 16.070
2 3 12I Isaac Sanders Isaac Sanders Brookings, OR Brookings, OR 16.110
3 19 7S Steven Sanders Steven Sanders Brookings, OR Brookings, OR 16.141
4 28 2M Matt Sanders Matt Sanders Brookings, OR Brookings, OR 16.233
5 5 17M Merissa Henson Merissa Henson Medford, OR Medford, OR 16.294
6 15 21P Landyn Philpott Landyn Philpott Lapine, OR Lapine, OR 16.389
7 31 P11 Austin Petray Austin Petray Central Point, OR Central Point, OR 16.430
8 10 21JR Vinny Debenedetti Vinny Debenedetti Rogue River, OR Rogue River, OR 16.438
9 21 7SEVEN Jantzen Knips Jantzen Knips Medford, OR Medford, OR 16.445
10 13 16P Travis Peery Travis Peery Yreka, CA Yreka, CA 16.497
11 7 7M Ethan Killingsworth Ethan Killingsworth Yreka, CA Yreka, CA 16.522
12 4 12W Branden Wilson Branden Wilson Central Point, OR Central Point, OR 16.531
13 6 168 Bo Crebs Bo Crebs Yreka, CA Yreka, CA 16.611
14 12 44 Tyler Rodgers Tyler Rodgers Chico, CA Chico, CA 16.625
15 14 22 Justin Dorr Justin Dorr Klamath Falls, OR Klamath Falls, OR 16.626
16 17 555 Joby Shields Joby Shields Gold Hill, OR Gold Hill, OR 16.629
17 16 19 Trevor Tiffee Trevor Tiffee Yreka, CA Yreka, CA 16.646
18 1 28L Steven Lysinger Steven Lysinger Gold Hill, OR Gold Hill, OR 16.687
19 18 45 Colton Chew Colton Chew Janesville, CA Janesville, CA 16.762
20 23 51 Connor Franklin Connor Franklin Montague, CA Montague, CA 16.780
21 11 95 Rich McCoy Rich McCoy Medford, OR Medford, OR 16.810
22 26 30M Mike Medel Mike Medel Medford, OR Medford, OR 16.856
23 9 55W Chad Wormington Chad Wormington Montague, CA Montague, CA 16.873
24 2 007 Gabriel Chavez Gabriel Chavez WILLIAMS, OR WILLIAMS, OR 16.890
25 22 19X Jason Ferguson Jason Ferguson Sweet Home, OR Sweet Home, OR 16.911
26 20 18G Chance Gorden Chance Gorden Eagle Point, OR Eagle Point, OR 16.921
27 27 89M kristopher mix kristopher mix Medford, OR Medford, OR 17.009
28 24 SL08 Ryder Boswell Ryder Boswell Yreka, CA Yreka, CA 17.013
29 30 67G Tyler David Williams Tyler David Williams Tulelake, CA Tulelake, CA 17.096
30 8 68T Daniel Taylor Daniel Taylor Butte falls, OR Butte falls, OR 17.193
31 29 26 Zach Nelson Zach Nelson Medford, OR Medford, OR 17.857
DNS 32 7SR Mike Ficklin Mike Ficklin Oroville, CA Oroville, CA 17.857
DNS 33 7JR Mike Ficklin Jr Mike Ficklin Jr Oroville, CA Oroville, CA 17.857

Outlaw ProStocks

20 Laps

A Feature 1

Finish Start # Competitor Hometown +/-
1 6 L88 Jeffrey Hudson Jeffrey Hudson Keno, OR Keno, OR 5
2 2 21JT Justin Crockett Justin Crockett Arroyo Grande, CA Arroyo Grande, CA -
3 1 3D Chris Smith Chris Smith Coalinga, CA Coalinga, CA -2
4 8 75 Travis White Travis White Fallon, NV Fallon, NV 4
5 5 401K Richard Brace Jr Richard Brace Jr Grass Valley, CA Grass Valley, CA -
6 16 4T Brent Lawrence Brent Lawrence Grass Valley, CA Grass Valley, CA 10
7 13 5 Steve Borror Steve Borror Klamath, OR Klamath, OR 6
8 11 33 Rusty Azevedo Rusty Azevedo Bonanza, OR Bonanza, OR 3
9 7 250 Ryan Smith Ryan Smith Coalinga, CA Coalinga, CA -2
10 15 28M Phil Moreno Phil Moreno Antioch, CA Antioch, CA 5
11 9 2A Donny Richardson Donny Richardson Oakdale, CA Oakdale, CA -2
12 17 92 Jay Bryant Jay Bryant Folsom, CA Folsom, CA 5
13 12 7H Colby Hammond Colby Hammond Bonanza, OR Bonanza, OR -1
14 3 6 Dennis Burtenhouse JR Dennis Burtenhouse JR Klamoth Falls, OR Klamoth Falls, OR -11
15 14 55 Richard Vander Ploeg Richard Vander Ploeg Oroville, CA Oroville, CA -1
16 4 12 Rick Lukens Rick Lukens Keno, OR Keno, OR -12
17 18 05 Jeff Haudenshild Jeff Haudenshild Klamath, OR Klamath, OR 1
18 10 84 Scott Lenz Scott Lenz Eagle Point, OR Eagle Point, OR -8
12 Laps

B Feature 1

Finish Start # Competitor Hometown +/-
1 1 5 Steve Borror Steve Borror Klamath, OR Klamath, OR -
2 2 55 Richard Vander Ploeg Richard Vander Ploeg Oroville, CA Oroville, CA -
3 5 28M Phil Moreno Phil Moreno Antioch, CA Antioch, CA 2
4 3 4T Brent Lawrence Brent Lawrence Grass Valley, CA Grass Valley, CA -1
5 8 92 Jay Bryant Jay Bryant Folsom, CA Folsom, CA 3
Top 5 transfer
6 7 05 Jeff Haudenshild Jeff Haudenshild Klamath, OR Klamath, OR 1
7 4 14E Darek Alford Darek Alford Etna, CA Etna, CA -3
8 10 74 Keith Scott Keith Scott Klamath Falls, OR Klamath Falls, OR 2
9 9 21G Gene Guinn Gene Guinn Woodland, CA Woodland, CA -
10 11 04 James Flowers James Flowers Klamath Falls, OR Klamath Falls, OR 1
11 6 22M Mitch Machado Mitch Machado Rohnert Park, CA Rohnert Park, CA -5
4 Laps

Dash 1

Finish Start # Competitor Hometown +/-
1 1 75 Travis White Travis White Fallon, NV Fallon, NV -
2 2 250 Ryan Smith Ryan Smith Coalinga, CA Coalinga, CA -
3 4 L88 Jeffrey Hudson Jeffrey Hudson Keno, OR Keno, OR 1
4 3 21JT Justin Crockett Justin Crockett Arroyo Grande, CA Arroyo Grande, CA -1
8 Laps

Heat 1

Finish Start # Competitor Hometown +/-
1 1 75 Travis White Travis White Fallon, NV Fallon, NV -
2 4 3D Chris Smith Chris Smith Coalinga, CA Coalinga, CA 2
3 5 2A Donny Richardson Donny Richardson Oakdale, CA Oakdale, CA 2
Top 3 transfer
4 6 5 Steve Borror Steve Borror Klamath, OR Klamath, OR 2
5 3 05 Jeff Haudenshild Jeff Haudenshild Klamath, OR Klamath, OR -2
6 2 21G Gene Guinn Gene Guinn Woodland, CA Woodland, CA -4
8 Laps

Heat 2

Finish Start # Competitor Hometown +/-
1 1 250 Ryan Smith Ryan Smith Coalinga, CA Coalinga, CA -
2 3 401K Richard Brace Jr Richard Brace Jr Grass Valley, CA Grass Valley, CA 1
3 4 84 Scott Lenz Scott Lenz Eagle Point, OR Eagle Point, OR 1
Top 3 transfer
4 2 4T Brent Lawrence Brent Lawrence Grass Valley, CA Grass Valley, CA -2
5 6 28M Phil Moreno Phil Moreno Antioch, CA Antioch, CA 1
6 5 74 Keith Scott Keith Scott Klamath Falls, OR Klamath Falls, OR -1
8 Laps

Heat 3

Finish Start # Competitor Hometown +/-
1 3 21JT Justin Crockett Justin Crockett Arroyo Grande, CA Arroyo Grande, CA 2
2 1 6 Dennis Burtenhouse JR Dennis Burtenhouse JR Klamoth Falls, OR Klamoth Falls, OR -1
3 6 33 Rusty Azevedo Rusty Azevedo Bonanza, OR Bonanza, OR 3
Top 3 transfer
4 4 14E Darek Alford Darek Alford Etna, CA Etna, CA -
5 2 92 Jay Bryant Jay Bryant Folsom, CA Folsom, CA -3
6 5 04 James Flowers James Flowers Klamath Falls, OR Klamath Falls, OR -1
8 Laps

Heat 4

Finish Start # Competitor Hometown +/-
1 4 L88 Jeffrey Hudson Jeffrey Hudson Keno, OR Keno, OR 3
2 2 12 Rick Lukens Rick Lukens Keno, OR Keno, OR -
3 3 7H Colby Hammond Colby Hammond Bonanza, OR Bonanza, OR -
Top 3 transfer
4 5 55 Richard Vander Ploeg Richard Vander Ploeg Oroville, CA Oroville, CA 1
5 6 22M Mitch Machado Mitch Machado Rohnert Park, CA Rohnert Park, CA 1
6 1 7 Blane Hill Blane Hill -5

Hot Laps 1

Finish Start # Competitor Hometown Time
1 16 L88 Jeffrey Hudson Jeffrey Hudson Keno, OR Keno, OR 15.703
2 2 250 Ryan Smith Ryan Smith Coalinga, CA Coalinga, CA 15.948
3 11 21JT Justin Crockett Justin Crockett Arroyo Grande, CA Arroyo Grande, CA 15.964
4 13 3D Chris Smith Chris Smith Coalinga, CA Coalinga, CA 16.131
5 10 401K Richard Brace Jr Richard Brace Jr Grass Valley, CA Grass Valley, CA 16.199
6 3 6 Dennis Burtenhouse JR Dennis Burtenhouse JR Klamoth Falls, OR Klamoth Falls, OR 16.324
7 1 75 Travis White Travis White Fallon, NV Fallon, NV 16.454
8 17 2A Donny Richardson Donny Richardson Oakdale, CA Oakdale, CA 16.495
9 21 5 Steve Borror Steve Borror Klamath, OR Klamath, OR 16.764
10 8 12 Rick Lukens Rick Lukens Keno, OR Keno, OR 16.764
11 23 33 Rusty Azevedo Rusty Azevedo Bonanza, OR Bonanza, OR 16.837
12 20 55 Richard Vander Ploeg Richard Vander Ploeg Oroville, CA Oroville, CA 16.968
13 6 4T Brent Lawrence Brent Lawrence Grass Valley, CA Grass Valley, CA 17.042
14 4 7 Blane Hill Blane Hill 17.314
15 9 05 Jeff Haudenshild Jeff Haudenshild Klamath, OR Klamath, OR 17.323
16 14 84 Scott Lenz Scott Lenz Eagle Point, OR Eagle Point, OR 17.346
17 19 04 James Flowers James Flowers Klamath Falls, OR Klamath Falls, OR 17.412
18 24 22M Mitch Machado Mitch Machado Rohnert Park, CA Rohnert Park, CA 17.413
19 7 92 Jay Bryant Jay Bryant Folsom, CA Folsom, CA 17.499
20 22 28M Phil Moreno Phil Moreno Antioch, CA Antioch, CA 17.817
21 12 7H Colby Hammond Colby Hammond Bonanza, OR Bonanza, OR 18.054
22 5 21G Gene Guinn Gene Guinn Woodland, CA Woodland, CA 18.245
23 15 14E Darek Alford Darek Alford Etna, CA Etna, CA 18.330
24 18 74 Keith Scott Keith Scott Klamath Falls, OR Klamath Falls, OR 18.497

IMCA Modifieds

25 Laps

A Feature 1

Finish Start # Competitor Hometown +/-
1 2 83R Jeffrey Hudson Jeffrey Hudson Keno, OR Keno, OR 1
2 3 1M Mark Wauge Mark Wauge Medford, OR Medford, OR 1
3 5 68 Jesse Bailey Jesse Bailey Central Point, OR Central Point, OR 2
4 8 26A Paris Archie Paris Archie Sparks, NV Sparks, NV 4
5 1 21J Jon Debenedetti Jon Debenedetti Rogue River, OR Rogue River, OR -4
6 4 34G Albert Gill Albert Gill Central Point, OR Central Point, OR -2
7 7 15J Jeremy Richey Jeremy Richey Phoenix, OR Phoenix, OR -
8 9 15JT Justin McCreadie Justin McCreadie Phoenix, OR Phoenix, OR 1
9 6 82JM James Anderson James Anderson White City, OR White City, OR -3
10 11 42 Paul Culp Paul Culp Creswell, OR Creswell, OR 1
11 14 23 Troy Lent Troy Lent Redmond, OR Redmond, OR 3
12 16 64 Ray Kniffen Jr Ray Kniffen Jr White City, OR White City, OR 4
13 15 0 Duane Orsburn Duane Orsburn Hornbrook, CA Hornbrook, CA 2
14 10 21P Ryan Peery Ryan Peery Yreka, CA Yreka, CA -4
15 12 4X Anthony Slaney Anthony Slaney Martinez, CA Martinez, CA -3
16 13 20 Chris Biggs Chris Biggs White City, OR White City, OR -3
8 Laps

Heat 1

Finish Start # Competitor Hometown +/-
1 1 21J Jon Debenedetti Jon Debenedetti Rogue River, OR Rogue River, OR -
2 5 83R Jeffrey Hudson Jeffrey Hudson Keno, OR Keno, OR 3
3 2 82JM James Anderson James Anderson White City, OR White City, OR -1
4 4 68 Jesse Bailey Jesse Bailey Central Point, OR Central Point, OR -
5 8 42 Paul Culp Paul Culp Creswell, OR Creswell, OR 3
6 3 20 Chris Biggs Chris Biggs White City, OR White City, OR -3
7 6 23 Troy Lent Troy Lent Redmond, OR Redmond, OR -1
8 7 64 Ray Kniffen Jr Ray Kniffen Jr White City, OR White City, OR -1
All transfer
8 Laps

Heat 2

Finish Start # Competitor Hometown +/-
1 2 1M Mark Wauge Mark Wauge Medford, OR Medford, OR 1
2 5 34G Albert Gill Albert Gill Central Point, OR Central Point, OR 3
3 1 26A Paris Archie Paris Archie Sparks, NV Sparks, NV -2
4 4 15JT Justin McCreadie Justin McCreadie Phoenix, OR Phoenix, OR -
5 7 15J Jeremy Richey Jeremy Richey Phoenix, OR Phoenix, OR 2
6 3 21P Ryan Peery Ryan Peery Yreka, CA Yreka, CA -3
7 6 4X Anthony Slaney Anthony Slaney Martinez, CA Martinez, CA -1
8 8 0 Duane Orsburn Duane Orsburn Hornbrook, CA Hornbrook, CA -
All transfer

Qualifying 1

Finish Start # Competitor Hometown Time
1 1 21J Jon Debenedetti Jon Debenedetti Rogue River, OR Rogue River, OR 15.831
2 6 21P Ryan Peery Ryan Peery Yreka, CA Yreka, CA 16.021
3 12 4X Anthony Slaney Anthony Slaney Martinez, CA Martinez, CA 16.084
4 7 68 Jesse Bailey Jesse Bailey Central Point, OR Central Point, OR 16.191
5 9 83R Jeffrey Hudson Jeffrey Hudson Keno, OR Keno, OR 16.202
6 14 15J Jeremy Richey Jeremy Richey Phoenix, OR Phoenix, OR 16.255
7 5 20 Chris Biggs Chris Biggs White City, OR White City, OR 16.310
8 8 15JT Justin McCreadie Justin McCreadie Phoenix, OR Phoenix, OR 16.401
9 3 82JM James Anderson James Anderson White City, OR White City, OR 16.405
10 10 34G Albert Gill Albert Gill Central Point, OR Central Point, OR 16.409
11 2 26A Paris Archie Paris Archie Sparks, NV Sparks, NV 16.426
12 4 1M Mark Wauge Mark Wauge Medford, OR Medford, OR 16.432
13 15 42 Paul Culp Paul Culp Creswell, OR Creswell, OR 16.466
14 11 23 Troy Lent Troy Lent Redmond, OR Redmond, OR 16.632
15 16 0 Duane Orsburn Duane Orsburn Hornbrook, CA Hornbrook, CA 16.935
16 13 64 Ray Kniffen Jr Ray Kniffen Jr White City, OR White City, OR 16.994

Next Event

DAYSHRSMINSEC
Sign Up For 50:50 MyRacePass Registration
Toyota
Toyota
ACME Fire and Safety
Hoppes Construction
Precision Electric
CDA Archetechts
Gage It
Mr Smith
Anderson Concrete
AG Auto Repair
Cigar Cave
Lewis Power Equipment
Pickers Pawn
Bi-Mart
Souther Oregon Signs
Stone Heating
Pit Sky Lights
Toyota
Dustys Transmission
BHS
Central Welding
Chick Fil A
Diamond Home Improvement
HD Plumbing
Hoag Roofing
IBEW Local 659
Knife River
Medford Heart of the Rouge
Spartan Security
Parr Lumber
Hard Rock Tops
Bi Mart
Baxter Auto Parts
Getter Printed
KRRM
Mountain View Fence
Wilson Equipment
Pinnacle 365
Rougue Valley Fun Center