Southern Oregon Speedway

Ensign wins at SOS; Lindsey wins WSS title
Fettinger holds on for Mod track title over Bailey
Tanner wins SOS Late Model finale; Dees wins title
Ensign wins at SOS; Lindsey wins WSS title

Ensign wins at SOS; Lindsey wins WSS title

10/1/2021 -
Ensign wins at SOS; Lindsey wins WSS title WHITE CITY, Ore. – Greg Ensign was a big winner in the Wingless Sprint Series race at Southern Oregon Speed
Fettinger holds on for Mod track title over Bailey

Fettinger holds on for Mod track title over Bailey

9/21/2021 -
Fettinger holds on for Mod track title over Bailey (Photo Courtesy of Shadows Of Light Photography) WHITE CITY, Ore. – Jesse Bailey did all he could S
Tanner wins SOS Late Model finale; Dees wins title

Tanner wins SOS Late Model finale; Dees wins title

9/14/2021 -
Tanner wins SOS Late Model finale; Dees wins title By Craig Murphy (Photo Courtesy of Shadows Of Light Photography) WHITE CITY, Ore. – Joey Tanner won

Latest News

Ensign wins at SOS; Lindsey wins WSS title

Ensign wins at SOS; Lindsey wins WSS title

10/1/2021
Ensign wins at SOS; Lindsey wins WSS title WHITE CITY, Ore. – Greg Ensign was a big winner in the Wingless Sprint Series race at Southern Oregon Speedway on September 25, as was Rob Lindsey. Ensign won the 40-lap Cascade Wingless Sprint Series Challenge at the 3/8-mile...more
Fettinger holds on for Mod track title over Bailey

Fettinger holds on for Mod track title over Bailey

9/21/2021
Fettinger holds on for Mod track title over Bailey (Photo Courtesy of Shadows Of Light Photography) WHITE CITY, Ore. – Jesse Bailey did all he could September 18, but came up just shy in his effort to overhaul Zach Fettinger of Klamath Falls for the Sweet Tea IMCA Modified...more
Tanner wins SOS Late Model finale; Dees wins title

Tanner wins SOS Late Model finale; Dees wins title

9/14/2021
Tanner wins SOS Late Model finale; Dees wins title By Craig Murphy (Photo Courtesy of Shadows Of Light Photography) WHITE CITY, Ore. – Joey Tanner won his fourth CD Architects Late Model feature of the year September 11 at Southern Oregon Speedway, but it wasn’t enough to...more
Hobscheidt claims R. Snyder Salute at SOS

Hobscheidt claims R. Snyder Salute at SOS

9/6/2021
Hobscheidt claims R. Snyder Salute at SOS (Photo Courtesy of Shadows of Light Photography) WHITE CITY, Ore. – Jacob Hobscheidt was a long way from home this weekend, and had a race in his home state to compete in Sunday. But the Plattsmouth, Nebraska hotshoe made his long...more
6/5/2021 - Southern Oregon Speedway

6/5/2021 - Southern Oregon Speedway

White City, OR

20 entries

World Famous Autos Limited Sprints


A Feature 1 (25 Laps): 1. 18T-Tanner Holmes[1]; 2. 21-Johnny Burke[3]; 3. 5P-RJ McGahney[6]; 4. 9T-Camden Robustelli[5]; 5. 21W-Jake Wheeler[4]; 6. 55-RC Smith[10]; 7. 1-Bailey Hibbard[7]; 8. 48E-Enrique Jaime[2]; 9. 10G-RJ Baker[8]; 10. 101-Charlie Thompson[13]; 11. 7B-Brionna Fuller[11]; 12. 6R-Morgan Burks[16]; 13. 8E-Edrel Jamie[19]; 14. 13B-Dave Button[18]; 15. 13-Rodney David Smith[17]; 16. 4M-David Marble[12]; 17. 3-David Hibbard[9]; 18. 8-Kyle Adams[14]

Dash 1 (4 Laps): 1. 18T-Tanner Holmes[1]; 2. 21-Johnny Burke[3]; 3. 21W-Jake Wheeler[4]

Heat 1 (8 Laps): 1. 18T-Tanner Holmes[1]; 2. 21W-Jake Wheeler[2]; 3. 1-Bailey Hibbard[3]; 4. 55-RC Smith[7]; 5. 101-Charlie Thompson[4]; 6. 6R-Morgan Burks[5]; 7. 8E-Edrel Jamie[6]

Heat 2 (8 Laps): 1. 48E-Enrique Jaime[3]; 2. 9T-Camden Robustelli[2]; 3. 10G-RJ Baker[4]; 4. 7B-Brionna Fuller[5]; 5. 8-Kyle Adams[7]; 6. 13-Rodney David Smith[6]; 7. 1W-Mike Wheeler[1]

Heat 3 (8 Laps): 1. 21-Johnny Burke[1]; 2. 5P-RJ McGahney[2]; 3. 3-David Hibbard[3]; 4. 4M-David Marble[5]; 5. 10K-Donny Waddell[4]; 6. 13B-Dave Button[6]

Qualifying 1 (6 Laps): 1. 18T-Tanner Holmes, 00:13.214[10]; 2. 1W-Mike Wheeler, 00:13.251[14]; 3. 21-Johnny Burke, 00:13.268[4]; 4. 21W-Jake Wheeler, 00:13.291[11]; 5. 9T-Camden Robustelli, 00:13.529[13]; 6. 5P-RJ McGahney, 00:13.734[6]; 7. 1-Bailey Hibbard, 00:13.846[9]; 8. 48E-Enrique Jaime, 00:13.940[1]; 9. 3-David Hibbard, 00:14.045[2]; 10. 101-Charlie Thompson, 00:14.083[3]; 11. 10G-RJ Baker, 00:14.160[18]; 12. 10K-Donny Waddell, 00:14.343[12]; 13. 6R-Morgan Burks, 00:14.380[19]; 14. 7B-Brionna Fuller, 00:14.595[15]; 15. 4M-David Marble, 00:15.050[7]; 16. 8E-Edrel Jamie, 00:15.366[8]; 17. 13-Rodney David Smith, 00:16.714[17]; 18. 13B-Dave Button, 00:16.847[16]; 19. 55-RC Smith, 00:16.847[5]; 20. 8-Kyle Adams, 00:16.847[20]

16 entries

SO Dwarf Cars


A Feature 1 (25 Laps): 1. 2S-Brock Peters[1]; 2. 09S-Josh King[4]; 3. 51S-Devin Lahorgue[3]; 4. 13S-Steve Walker[2]; 5. 10S-Fred Hay[7]; 6. 20S-Jason Robustelli[13]; 7. 98-Erin Morgenstern[5]; 8. 71S-Chad Cardoza[8]; 9. 8S-Trevor Davis[12]; 10. 6M-Greg Meilicke[11]; 11. 77S-Reggie Ayres[9]; 12. 95S-Kaycee Sheeler[6]; 13. 55S-Colby Bergquist[10]; 14. 18S-Kalvin Morton[14]; 15. 526-Ryan Smith[15]

Dash 1 (4 Laps): 1. 09S-Josh King[2]; 2. 51S-Devin Lahorgue[1]; 3. 10S-Fred Hay[3]; 4. 13S-Steve Walker[4]

Dash 2 (4 Laps): 1. 71S-Chad Cardoza[1]; 2. 98-Erin Morgenstern[2]; 3. 2S-Brock Peters[11]; 4. 95S-Kaycee Sheeler[4]; 5. 77S-Reggie Ayres[9]; 6. 55S-Colby Bergquist[7]; 7. 6M-Greg Meilicke[8]; 8. 8S-Trevor Davis[5]; 9. 20S-Jason Robustelli[6]; 10. 526-Ryan Smith[3]; 11. 18S-Kalvin Morton[10]

Heat 1 (10 Laps): 1. 51S-Devin Lahorgue[1]; 2. 71S-Chad Cardoza[6]; 3. 526-Ryan Smith[5]; 4. 8S-Trevor Davis[4]; 5. 55S-Colby Bergquist[8]; 6. 2S-Brock Peters[3]; 7. 10S-Fred Hay[2]

Heat 2 (10 Laps): 1. 09S-Josh King[3]; 2. 13S-Steve Walker[4]; 3. 98-Erin Morgenstern[2]; 4. 95S-Kaycee Sheeler[6]; 5. 20S-Jason Robustelli[5]; 6. 6M-Greg Meilicke[8]; 7. 18S-Kalvin Morton[7]

Qualifying 1 (6 Laps): 1. 526-Ryan Smith, 00:16.297; 2. 71S-Chad Cardoza, 00:16.456; 3. 51S-Devin Lahorgue, 00:16.477; 4. 10S-Fred Hay, 00:16.530; 5. 8S-Trevor Davis, 00:16.686; 6. 55S-Colby Bergquist, 00:16.971; 7. 2S-Brock Peters, 00:17.043

17 entries

Outlaw Pro Stocks


A Feature 1 (20 Laps): 1. B40-Steve Borror[1]; 2. 00-James Flowers[2]; 3. 03-Johnny Cobb[3]; 4. 05-Jeff Haudenshild[4]; 5. 0M-Matt Harlow[8]; 6. 21D-Bubba J Bostwick[13]; 7. 6-Dennis Burtenhouse JR[5]; 8. 7-Colby Hammond[6]; 9. 33-Dan Randall[10]; 10. 1-Ken Irving[9]; 11. 12-Rick Lukens[12]; 12. 3-Michael Mcleod[14]; 13. 57-Chance Trout[11]

Dash 1 (4 Laps): 1. B40-Steve Borror[1]; 2. 00-James Flowers[2]; 3. 03-Johnny Cobb[3]; 4. 05-Jeff Haudenshild[4]

Heat 1 (8 Laps): 1. B40-Steve Borror[1]; 2. 05-Jeff Haudenshild[2]; 3. 21-Scott Flowers[3]; 4. 33-Dan Randall[4]; 5. 21D-Bubba J Bostwick[6]; 6. 104-Taylor Buckley[5]

Heat 2 (8 Laps): 1. 00-James Flowers[1]; 2. 6-Dennis Burtenhouse JR[4]; 3. 0M-Matt Harlow[3]; 4. 57-Chance Trout[6]; 5. 3-Michael Mcleod[2]; 6. 14E-Darek Alford[5]

Heat 3 (8 Laps): 1. 03-Johnny Cobb[1]; 2. 7-Colby Hammond[3]; 3. 1-Ken Irving[2]; 4. 12-Rick Lukens[4]; 5. 34-Dean Hackworth[5]

Qualifying 1 (6 Laps): 1. B40-Steve Borror, 00:16.651[3]; 2. 00-James Flowers, 00:16.927; 3. 03-Johnny Cobb, 00:17.039[14]; 4. 05-Jeff Haudenshild, 00:17.056[12]; 5. 3-Michael Mcleod, 00:17.116[4]; 6. 1-Ken Irving, 00:17.177[15]; 7. 21-Scott Flowers, 00:17.269; 8. 0M-Matt Harlow, 00:17.290[5]; 9. 7-Colby Hammond, 00:17.434[13]; 10. 33-Dan Randall, 00:17.464[10]; 11. 6-Dennis Burtenhouse JR, 00:17.923[7]; 12. 12-Rick Lukens, 00:18.251[6]; 13. 104-Taylor Buckley, 00:21.128[11]; 14. 14E-Darek Alford, 00:21.128[8]; 15. 34-Dean Hackworth, 00:21.128[9]; 16. 21D-Bubba J Bostwick, 00:21.128[1]; 17. 57-Chance Trout, 00:21.128[2]

20 entries

Dusty's Transmission IMCA Sport Modifieds


A Feature 1 (25 Laps): 1. 84-Jordan Braaten[10]; 2. 14JR-Billy Richey[3]; 3. 12W-Branden Wilson[1]; 4. 21P-Ryan Peery[11]; 5. 2M-Matt Sanders[9]; 6. 69-Dwayne Melivin[8]; 7. 13B-Donald Bandfield[2]; 8. 7W-Wyatt Westfall[15]; 9. 6K-Isaac Sanders[5]; 10. 7S-Steven Sanders[4]; 11. 12C-Colt Boswell[17]; 12. 18G-Chance Gordan[19]; 13. 7D-Mike Medel[14]; 14. 7SEVEN-Jantzen Knips[13]; 15. 4B-Bart Foster[16]; 16. 555-Joby Shields[6]; 17. 5-Nick Berryhill[12]; 18. 42-Jacob Hoppes[20]; 19. 60-Mike Jones[7]; 20. (DNS) 57-Andrew Gifford

Dash 1 (4 Laps): 1. 84-Jordan Braaten[1]; 2. 2M-Matt Sanders[2]; 3. 69-Dwayne Melivin[3]; 4. 555-Joby Shields[4]

Heat 1 (8 Laps): 1. 2M-Matt Sanders[5]; 2. 69-Dwayne Melivin[4]; 3. 14JR-Billy Richey[2]; 4. 5-Nick Berryhill[7]; 5. 7SEVEN-Jantzen Knips[6]; 6. 4B-Bart Foster[1]; 7. 18G-Chance Gordan[3]

Heat 2 (8 Laps): 1. 84-Jordan Braaten[5]; 2. 555-Joby Shields[3]; 3. 7S-Steven Sanders[2]; 4. 12W-Branden Wilson[1]; 5. 7D-Mike Medel[4]; 6. 12C-Colt Boswell[6]; 7. 42-Jacob Hoppes[7]

Heat 3 (8 Laps): 1. 21P-Ryan Peery[5]; 2. 13B-Donald Bandfield[1]; 3. 6K-Isaac Sanders[2]; 4. 60-Mike Jones[3]; 5. 7W-Wyatt Westfall[4]; 6. 57-Andrew Gifford[6]

Next Event

To Be Announced!

Driver Registration
ACME Fire and Safety
Frison Tree Service
Hoppes Construction
Precision Electric
Van Row Medical
Wilson Equipment
CDA Archetechts
Gage It
Mr Smith
World Famous
Anderson Concrete
AG Auto Repair